Pomarańczowy Rekin na Olsztyńskim niebie

Skoki spadochronowe z 4000 metrów na lotnisku Olsztyn Dajtki

W wakacje na lotnisku Olsztyn Dajtki dwukrotnie stacjonować będzie turbośmigłowy PAC 750 XSTOL. To jeden z najbardziej lubianych przez skoczków spadochronowych na całym świecie modeli samolotów. Z oferty skorzystać będą mogli samodzielni spadochroniarze, jak i wszyscy chętni - wykonując skoki w tandemie

Stałą bazą maszyny jest lotnisko w Pruszczu Gdańskim. Jednak dzięki współpracy Aeroklubu Gdańskiego oraz Aeroklubu Warmińsko-Mazurskiego „pomarańczowy rekin” w najbliższe wakacje dwukrotnie odwiedzi region Warmii i Mazur. Skoki na lotnisku Olsztyn Dajtki planowane są w dniach 18-20 lipca (środa - piątek) oraz 29-31 sierpnia (środa - piątek).

Większa wysokość - więcej radości

Produkowana w Nowej Zelandii przez firmę Pacific Aerospace Limited maszyna uznawana jest za najlepszą na świecie do uprawiania skydivingu. Samolot ma 11 metrów długości, rozpiętość skrzydeł to 12,8 m, a na pokład zabiera do 17 skoczków. Dzięki mocnemu turbośmigłowemu silnikowi Pratt & Whitney PT6A-34 lot na 4000 metrów - od startu do lądowania samolotu zajmuje ok. 20 minut.

Dla porównania samolot An-2 standardowo wchodzi ze skoczkami tylko na 3000 m, a zajmuje to ok. 30 minut. Dla skoczków i pasażerów tandemów szczególnie istotna jest różnica w oferowanych wysokościach skoku. Dodatkowe 1000 metrów to ok. 20 sekund dłuższy czas swobodnego lotu z prędkością ok. 200 km/h.

Piękne widoki przyciągają skoczków

- Możliwość wykonywania skoków nad pięknie położonym lotniskiem w Datjkach, w otoczeniu lasów i jezior, to dla naszych spadochroniarzy wspaniała atrakcja - mówi dyrektor Aeroklubu Gdańskiego Joanna Jakubowska. - Dodatkowo już zgłaszają się do nas osoby, które planują w Olsztynie wykonać skok w tandemie.

Przylot samolotu PAC750 i skoki z 4000 metrów to ciekawe uatrakcyjnienie letniej oferty Aeroklubu Warmińsko-Mazurskiego. Z zainteresowaniem będziemy się przyglądać, jak do tego pomysłu podejdą nasi członkowie oraz mieszkańcy i turyści zainteresowani skokami tandemowymi - mówi Jacek Stawowczyk, dyrektor AWM.

Bilety na tandemy już od 700 zł

Skoki w tandemie to jedna z najszybciej rozwijających się ekstremalnych rozrywek, dający wszystkim chętnym możliwość poczucia swobodnego opadania z prędkością przekraczającą 200 km/h. Ceny najtańszych biletów na skok tandemowy z 4000 metrów zaczynają się już od 700 zł.

Bilety na skoki tandemowe można kupować na stronie internetowej: spadochrony.aeroklub.gda.pl. Rezerwacje możliwe są także w siedzibie Aeroklubu Warmińsko-Mazurskiego.