Zmarł Czesław Lakarewicz

17.09.2022

Zmarł Czesław Lakarewicz

W dniu 09 września 2022 r. po ciężkiej chorobie zmarł Czesław Lakarewicz – były członek sekcji motolotniowej Aeroklubu Gdańskiego .

Czesław Lakarewicz był pomysłodawcą, organizatorem i uczestnikiem pierwszego w historii przelotu motolotniowego przez Bałtyk bez międzylądowania na trasie: Gdańsk – Ronneby (Szwecja).

Podczas przelotu w wyniku awarii silnika wodował w wodach Bałtyku około 30 km przed Szwecją . Został podjęty przez szwedzki śmigłowiec ratowniczy i na lotnisko docelowe w Ronneby dotarł na pokładzie śmigłowca .

Był również organizatorem lotów motolotnią na Spitsbergenie przy współpracy z PAN . Wspólnie z Markiem Rudowskim na pokładzie statku badawczego PAN dotarli na Spitsbergen . Na Spitsbergenie wykonali loty motolotnią na pontonie do celów badawczych .

Słynął z wielu ciekawych pomysłów i poświęcał się ich realizacji .